Kursy dla fizjoterapeutów - Targi - Konferencje – Fizjoterapiaonline.pl


Szkolenia

// wstecz

Kursy dla fizjoterapeutów


szkolenia

Szukaj: Kursy Targi Konferencje:

Zapraszamy fizjoterapeutów i nie tylko do przeglądania działu Szkolenia, znajdą tu Państwo nie tylko kursy dla fizjoterapeutów ale także konferencje, targi i inne wydarzenia związane z fizjoterapią. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami!
Dynamic Neuromuscular Stabilization wg Kolara

Warszawa - Masaż funkcyjny, poprzeczny i inne techniki masażu wykorzystywane w fizjoterapii (Akredytacja PTF)

Termin: od 2013-10-12 do 2013-10-13
Miasto: Warszawa
E-mail: biuro@rehakursy.pl
Strona www: www.rehakursy.pl/component/kursy/?kid=101&miasto=1
Telefon: 507 163 963

Kurs zawiera 16 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Czas trwania kursu: 1 dzień godz. 9-18, 2 dzień godz. 9-14. Kurs jest przeznaczony dla fizjoterapeutów, masażystów i studentów fizjoterapii. Na kursie uczymy się palpacyjnego lokalizowania masowanych mięśni, więzadeł, punktów kostnych. Nauka na kursie obejmuje wykonywanie masażu funkcyjnego, poprzecznego i innych technik masażu wykorzystywanych w fizjoterapii. Uczestnik kursu uczy się zastosowania masażu w różnych dysfunkcjach narządu ruchu. Uczestnik otrzymuje skrypt z prezentowanymi na kursie technikami masażu i zdjęciami masowanych mięśni.

Masaż funkcyjny

Jest to połączenie ruchu w stawie z masowaniem, rozciąganiem mięśnia, który wykonuje dany ruch. Masaż polega na wykonaniu precyzyjnego nacisku przez dłoń lub palce terapeuty na mięsień lub daną jego część, więzadło lub ścięgno i w tym momencie terapeuta sam, bez pomocy pacjenta, wykonuje w stawie ruch, za który odpowiada dany mięsień. Pacjent stara się jak najbardziej rozluźnić masowany mięsień. Ucisk w tym masażu prowadzimy tak, aby przykurczone struktury przesuwały się w trakcie ruchu pod uciskającymi go palcami, dłonią co spowoduje ich rozciągnięcie, odprężenie. Terapeuta prowadząc ruch w stawie oddala przyczepy mięśniowe, rozciągając w ten sposób mięsień. Fizjoterapeuta za każdym razem przykłada nacisk w innym miejscu. Początkowo masaż wykonujemy w zakresie ruchu, który nie powoduje bólu. Zakres ruchu zwiększamy z każdym kolejnym zabiegiem. Jest to, więc forma relaksacji mięśniowej, bez użycia fazy napięć izometrycznych. Podczas wykonywania masażu funkcyjnego pacjent może wspomagać wykonywanie ruchu poprzez napięcie mięśni antagonistycznych co jaszcze bardziej rozluźni masowane struktury. Masaż ten ma na celu przywrócenie prawidłowej długości mięśnia a przez to ma poprawić zakres ruchu w dysfunkcyjnym stawie. Masaż ten dobrze oddziaływuje na przykurcze mięśniowe powstałe w skutek długiego unieruchomienia, po wszelkiego rodzaju złamaniach, przykurczach, kontuzjach sportowych, dysfunkcji wynikających z przeciążenia mięśni czy stawu.

Masaż poprzeczny

Po urazie mechanicznym, w przypadku unieruchomienia podczas procesu gojenia się uszkodzonych mięśni, więzadeł lub ścięgien może dojść do nieuporządkowanego, niefizjologicznego zrostu włókien kolagenowych. Zrosty te mogą utrudniać krążenie krwi i limfy, wywoływać ból, ograniczać ruch w stawie jak również mogą być również przyczyną stanów zapalnych. W przyszłości może spowodować to, iż w momencie wykonywania ruchu może nastąpić ponowne zerwanie włókien, które wzrosły się w sposób nieuporządkowany. Nieuporządkowany kierunek włókien kolagenowych, niezgodny z wektorami sił może powodować permanentny stan zapalny wcześniej uszkodzonych struktur. Głęboki masaż wykonywany w poprzek przebiegu włókien mięśniowych, ścięgien lub więzadeł ma przywrócić prawidłowy przebieg uszkodzonych włókien kolagenowych, uelastycznić je, zapobiec ponownym stanom zapalnym, przywrócić prawidłowy zakres ruchu w stawie i zlikwidować nieprawidłowe wzorce ruchowe.

Inne techniki masażu

Na kursie zaprezentujemy techniki masażu zaczerpnięte z różnych systemów terapii manualnej, które mają na celu przywrócenie prawidłowego stanu głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej. Techniki te wpływają na rozluźnienie, przekrwienie mięśni jak i na zwiększenie zakresu ruchu w stawach kręgosłupa i stawach obwodowych.


Dodano: 2013-07-01 18:08:01