Kursy dla fizjoterapeutów - Targi - Konferencje – Fizjoterapiaonline.pl


Szkolenia

// wstecz

Kursy dla fizjoterapeutów


szkolenia

Szukaj: Kursy Targi Konferencje:

Zapraszamy fizjoterapeutów i nie tylko do przeglądania działu Szkolenia, znajdą tu Państwo nie tylko kursy dla fizjoterapeutów ale także konferencje, targi i inne wydarzenia związane z fizjoterapią. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami!
Dynamic Neuromuscular Stabilization wg Kolara

KIELCE - Kurs masażu tkanek głębokich (3dni)

Termin: od 2014-04-11 do 2014-04-13
Miasto: KIELCE
E-mail: gabinet@remedkielce.pl
Strona www: http://www.kursyfizjoterapia.com/masaz-tkanek-glebokich-k/90-masaz-tkanek-glebokich
Telefon: 693 669 459

Masaż tkanek głębokich to system pracy, który opiera się na opracowaniu przez terapeutę tkanki mięśniowej oraz łącznej

znajdującej się zarówno w powierzchownych jak i w głębszych warstwach ciała pacjenta.

Metoda ta z powodzeniem może zostać zastosowana jako pełnowartościowa terapia u osób z różnymi rodzajami dolegliwościami.





Najbardziej przydatna okazuje się w likwidowaniu napięć mięśniowo-powięziowych.

Ponieważ za pomocą tej metody można oprócz rozluźniania mięśni, także powodować ich celowe napięcie, umożliwia to terapeutą szczególnie skutecznie likwidować dolegliwości wynikające z zaburzenia balansu napięć mięśniowych.

Nazwa metody „Masaż tkanek głębokich" mogłaby sugerować silne i bolesne oddziaływanie na ciało pacjenta w rzeczywistości metoda ta okazuję się że wyjątkowo delikatna i subtelna. Wszystkie ruchy wykonuje się z wielką precyzją a dodatkowo bardzo wolno, siła nacisku aplikowana jest dla każdego pacjenta indywidualnie - dobrana do siły napięcia tkanek. Wszystko to powoduje, że metoda staje się skuteczna, a pożądane efekty zauważyć można już po pierwszym zabiegu.

Tak precyzyjny rodzaj pracy z pacjentem wymaga od terapeuty wyjątkowo dobrej palpacji i umiejętności lokalizowania zmian w tkankach.
1. Podstawy teoretyczne masażu tkanek głębokich

Masaż głęboki to terapia działająca na warstwach i piętrach tkanek nieopracowywanych w masażu klasycznym czy sportowym. Jest też formą zaprogramowanej terapii pacjenta lub sportowca dostosowaną do konkretnej jednostki, nie jak w masażu sportowym powtarzającymi się sekwencjami ruchów takich samych dla każdego zawodnika. Za pomocą tej techniki można wpływać na stan napięcia mięśniowego i powięziowego, można korygować wady i leczyć dysfunkcje narządu ruchu.

2. Specyfika pracy w masażu tkanek głębokich

Podstawowym celem zabiegu jest zwracanie uwagi na zmienianie struktury i ograniczeń ruchomości tkanek. W technice tej ruchy są wykonywane nadzwyczaj precyzyjnie. Pracuję się bardzo powoli dając tkanką czas na fizjologiczną odpowiedź i przystosowanie się do nowych warunków. Kolejną cechą tego rodzaju masażu jest stosowanie bardzo małych lub w ogóle nie stosowania środków poślizgowych. Pracuje się używając skośnego nacisku na tkanki z uwagi na to że jest on lepiej tolerowany przez osobę masowaną, poza tym tkanka mięśniowa dobrze reaguje na rozciąganie i przesuwanie ale na przyciskanie szczególnie do kostnych elementów nie możemy już sobie pozwolić. Przed zabiegiem trzeba określić cel, który chcemy osiągnąć i wybrać odpowiednią technikę. Pracuj różnymi częściami ciała jak łokcie czy przedramię natomiast absolutnie unikaj pracy swoimi kciukami. Istotnym elementem w technikach masażu głębokiego jest wrażliwość palpacyjna terapeuty musi on umieć odnajdować zmiany napięcia w tkankach, odszukiwać bruzdy mięśniowe oraz ocenić kiedy masaż należy zakończyć by uzyskać efekt terapeutyczny a jednocześnie nie przestymulować tkanki.

3. Techniki w masażu tkanek głębokich.

W zależności na jakiego rodzaju tkance oraz w jakim kierunku pracujemy można wyróżnić kilka technik

stosowanych w masażu głębokim:

Ruch podłużny

Dekompresja stawów

Techniki stymulowania mięśnia do skracania/skurczu

Techniki stymulowania mięśnia do rozciągania

Zahacz i rozciągaj

Oddzielanie przedziałów międzymięśniowych

Techniki uwalniania mięśniowego/uwalnianie mięśni z uwięźnięcia

Masaż poprzecznych

Agresywne techniki rozciągania
Prowadzący:

Piotr Szałański

Instruktor -fizjoterapeuta.

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu


Łukasz Czubaszewski

Instruktor, osteopata , fizjoterapeuta.


Dodano: 2014-01-09 10:19:05