Kursy dla fizjoterapeutów - Targi - Konferencje – Fizjoterapiaonline.pl


Szkolenia

// wstecz

Kursy dla fizjoterapeutów


szkolenia

Szukaj: Kursy Targi Konferencje:

Zapraszamy fizjoterapeutów i nie tylko do przeglądania działu Szkolenia, znajdą tu Państwo nie tylko kursy dla fizjoterapeutów ale także konferencje, targi i inne wydarzenia związane z fizjoterapią. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami!
Dynamic Neuromuscular Stabilization wg Kolara

Warszawa - Skoliozy - diagnostyka i postępowanie fizjoterapeutyczne (AKREDYTACJA PTF)

Termin: od 2014-10-03 do 2014-10-05
Miasto: Warszawa
E-mail: biuro@rehakursy.pl
Strona www: rehakursy.pl/component/kursy/
Telefon: 507 163 953

Kurs zawiera 28 godzin dydaktycznych zajęć teoretycznych i praktycznych. Czas trwania kursu: 1 dzień: godz. 13-20, 2 dzień: godz. 8.30-17.30, 3 dzień: godz. 8.30-14.30. Szkolenie jest przeznaczone dla fizjoterapeutów, masażystów i studentów fizjoterapii. Na kursie uczymy się mechanizmów powstawania skoliozy, biomechaniki skoliozy, diagnozowania zaburzeń funkcjonalnych i postępowania fizjoterapeutycznego u osób z postawą skoliotyczną i skoliozą. Ponadto uczymy się praktycznego wykonywania pozycji hiperkorekcyjnych, rozciągania przykurczonych grup mięśniowo-powięziowych, mobilizacji, derotacji kręgosłupa, asymetrycznego i funkcjonalnego wzmacniania osłabionych mięśni. Uczymy się odtwarzania nowych korekcyjnych wzorców postawy w różnych pozycjach oraz ich stabilizowania. Na kursie uczymy się jak fizjoterapeuta może pracować z osobą z postawą skoliotyczną i z osobą ze skoliozą i jakie ćwiczenia może taka osoba wykonywać sama lub z drugą osobą w domu. Uczestnik kursu otrzymuje skrypt z podstawowymi informacjami na temat skoliozy, opisem technik i pozycji prezentowanych na kursie.

Ogólna wiedza o skoliozie

Definicja skoliozy przyjęta przez Scoliosis Research Society mówi, że skoliozą jest boczne wygięcie kręgosłupa z rotacją kręgów, którego kąt wygięcia na radiogramie wynosi co najmniej 10° mierzonego wg Cobba. Dlatego właśnie, gdy skrzywienie kręgosłupa przekroczy wartość kątową 10° mierzoną wg Cobba dopiero wtedy możemy mówić o "prawdziwej" skoliozie. Jeśli wygięcie kręgosłupa będzie poniżej 10° – to wtedy mamy do czynienia z wadą postawy określaną często jako postawa skoliotyczna.

Skolioza to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa, które charakteryzuje się; wygięciem kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej, zmianami wielkości krzywizn fizjologicznych w płaszczyźnie strzałkowej, rotacją kręgów w płaszczyźnie poprzecznej, oraz torsją kręgu.



Charakterystyczne zaburzenia występujące u osób ze skoliozą:



Zmniejszenie fizjologicznej kifozy piersiowej - u większości osób ze skoliozą idiopatyczną jednym z pierwszych symptomów powstania skoliozy jest zmniejszenie, spłycenie kifozy piersiowej, plecy stają się płaskie. Plecy płaskie zmniejszają wytrzymałość kręgosłupa co w dalszej konsekwencji może predysponować do powstawania bocznego wygięcia kręgosłupa.

Rotacja kręgu - w płaszczyźnie poprzecznej dochodzi do rotacji kręgów najsilniej wyrażonej w obrębie szczytu skrzywienia.

Torsja kręgu - są to zmiany w budowie anatomicznej kręgu powstałe na skutek nierównomiernego działania sił osiowych nacisku i pociągania przez mięśnie i więzadła.

Garb żebrowy - wskutek rotacji kręgów żebra po stronie wypukłej skrzywienia wypychane do tyłu tworzą garb żebrowy. Rozmiary garbu żebrowego związane są w głównej mierze z wielkością rotacji osiowej kręgosłupa, w mniejszym stopniu z wygięciem bocznym.

Garb piersiowy – wskutek rotacji kręgów żebra strony wklęsłej skrzywienia wypychane do przodu tworzą garb piersiowy.

Asymetryczne ustawienie łopatek - deformacja klatki piersiowej powoduje asymetryczne ustawienie łopatek w płaszczyźnie czołowej, poprzecznej i strzałkowej.

Wał lędźwiowy -Jest on wytworzony przez zrotowane kręgi odcinka lędźwiowego, których wyrostki poprzeczne wypukłej strony skrzywienia wypychając masę mięśniową "prostownika grzbietu" do tyłu.

Trójkąt tali - wygładzenie lub pogłębienie "trójkąta" talii jest następstwem skrzywienia pierwotnego lub kompensacyjnego. U osoby ze skoliozą pojawia się uwypuklenie jednego biodra, co powoduje, że trójkąt talii po tej stronie jest pogłębiony i przesunięty ku górze do okolicy pachowej a po stronie wypukłości skrzywienia występuje wygładzenie trójkąta talii.

Miednica skośna – jest to wadliwe ustawienie miednicy w płaszczyźnie czołowej. Skośne ustawienie miednicy może być spowodowane różną długością strukturalną lub długością funkcjonalną kończyny dolnej.

Miednica skręcona - jest to wadliwe ustawienie miednicy w trzech płaszczyznach; płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej. U osób ze skręconą miednicą stosowanie wkładek wyrównujących pozorna różnicę długości między kończynami dolnymi jest przeciwwskazane.

Kompensacyjne ustawienie głowy i szyi - bardzo często głowa i szyja kompensacyjnie reagują na wygięcie kręgosłupa. Głowa pochyla się w jedna stronę, ale najczęściej rotuje się w stronę przeciwną.

1 dzień

13:00 – 14:45 Część teoretyczna:

ogólne wiadomości o skoliozach, objawy i przyczyny predysponujące do powstawania skoliozy,
patomechaniki i czynniki warunkujące progresję skolioz,
określanie wartości kątowej skrzywienia, test Rissera,
układ mięśniowy i więzadłowy kręgosłupa.

14:45 - 15:00 przerwa kawowa,

15:00 -16:30 Część teoretyczna:

charakterystyczne zaburzenia występujące u osoby ze skoliozą: mechanizm skośno-skrętnego ustawienia powierzchni stawowych w odcinku Th,
rotacje kręgu, torsja kręgu, garb żebrowy i piersiowy, wdechowe i wydechowe ustawienie zeber,
asymetryczne ustawienie łopatek, wał lędźwiowy, trójkąt talii,
miednica skręcona, skośna,
kompensacyjne ustawienie głowy i szyi, zmniejszenie fizjologicznej kifozy piersiowej,
środek ciężkości ciała, stanie na jednej kończynie dolnej.

16:30-18:30 Część praktyczna: badanie i diagnostyka osoby ze skoliozą, testy diagnostyczne.

18:30 - 18:45 przerwa kawowa,

18:45 -20:00 Część praktyczna:

· postępowanie fizjoterapeutyczne u osób z postawą skoliotyczną i u osób z jednołukowym, niskostopniowym wygięciem kręgosłupa.
· prezentacja pozycji hiperkorekcyjnych w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej.

2 dzień

8:30 -10:30 Część praktyczna:

asymetryczne ćwiczenia wydłużające mięśnie po wklęsłej stronie wygięcia u osób ze skoliozą jednołukową w odcinku Th-L, Th i L.
asymetryczne ćwiczenia wzmacniające-skracające mięśnie po wypukłej stronie wygięcia u osób ze skoliozą jednołukową w odcinku Th-L, Th i L.

10:30 - 10:45 przerwa kawowa,

10:45 -13: 30 Część praktyczna: połączenie asymetrycznych ćwiczeń wzmacniających i wydłużających u osób ze skoliozą jednołukową w odcinku Th-L, Th i L.

13:30-14:00 przerwa obiadowa

14:00 – 16:00 Część praktyczna:

techniki mięśniowo-powięziowe, masaż wydłużający, masaż funkcyjny u osób ze skoliozą.

16:00 – 16:15 przerwa kawowa

16:00 -17:30 Część praktyczna:

ćwiczenia rozluźniające-rozciągające mięśnie i grupy mięśniowo-powięziowe u osób ze skoliozą.

3 dzień

8:30 – 10:30 Część praktyczna:

postępowanie fizjoterapeutyczne u osoby ze skoliozą dwułukową w odcinku Th-L,
postępowanie u osób ze skoliozą w odcinku C.

10:30 – 10:45 przerwa kawowa

10:45 – 11:15 wzmacnianie łuków stopy,

11:15 – 12:15 mobilizacje kręgosłupa u osoby ze skoliozą.

12:15 -12:30 przerwa kawowa

12:30 – 13:15 praca w grupach do prezentacji zleconego przypadku osoby ze skoliozą

13:15 -14:30 prezentacje grupowe zleconego przypadku osoby ze skoliozą.


Dodano: 2014-06-13 12:17:56