Kursy dla fizjoterapeutów - Targi - Konferencje – Fizjoterapiaonline.pl


Szkolenia

// wstecz

Kursy dla fizjoterapeutów


szkolenia

Szukaj: Kursy Targi Konferencje:

Zapraszamy fizjoterapeutów i nie tylko do przeglądania działu Szkolenia, znajdą tu Państwo nie tylko kursy dla fizjoterapeutów ale także konferencje, targi i inne wydarzenia związane z fizjoterapią. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami!
Dynamic Neuromuscular Stabilization wg Kolara

Poznań - Terapia wisceralna w praktyce fizjoterapeuty

Termin: od 2017-03-17 do 2017-03-19
Miasto: Poznań
E-mail: biuro@rehakursy.pl
Strona www: www.rehakursy.pl/poznan
Telefon: 507163953

Instruktorzy: Marcin Szkolnicki (osteopata, mgr fizjoterapii)
Godziny zajęć: I dzień 9-18.30, II dzień 8.30-18.30, III dzień 8.30-15.00
Miejsce szkolenia: Hotel IOR, ul. Węgorka 20, Poznań
Kurs przeznaczony dla fizjoterapeutów, lekarzy lub studentów min. drugiego roku studiów I stopnia.

Intensywne trzydniowe teoretyczno-praktyczne szkolenie dotyczące zaburzeń wisceralnych i ich terapii przy wykorzystaniu technik wywodzących się z medycyny osteopatycznej.

Najnowsze badania radiologiczne, echograficzne, a także biochemiczne ukazują ogromną korelację schorzeń układu trzewnego z dolegliwościami związanymi z układem ruchu, a w tym przede wszystkim z kręgosłupem. Bezpośrednie nerwowo-mięśniowo-powięziowe połączenia między tymi układami nierzadko są pomijane w codziennej pracy z pacjentem.
Wg. J.P. Barrala wszelkiego rodzaju zablokowania w obrębie układu powięziowego, który podtrzymuje narządy klatki piersiowej i jamy brzusznej (poprzez krezki, więzadła, czy otrzewną) mogą powodować ograniczenia ruchomości i inne zaburzenia w obrębie narządu ruchu. Przykładowo dysfunkcje w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa i obręczy barkowej mogą mieć powiązanie z dysfunkcją wątroby. Wątroba bowiem poprzez więzadło wątrobowo-przeponowe może min. przyczyniać się do zmniejszenia ruchomości przepony i zaburzeń oddechowych, co z kolei prowadzić może do większego zaangażowania pomocniczych mięśni oddechowych, m.in. mięśni pochyłych, czworobocznego, których przyczepy znajdują się właśnie na kręgach szyjnych.
W trakcie szkolenia, prezentowane będą sposoby lokalizowania, diagnozowania i interpretowania bólu pochodzenia wisceralnego. Co najważniejsze, uczestnicy poznają skuteczne, a zarazem bezpieczne techniki osteopatyczne i terapii manualnej dzięki zastosowaniu których, organizm pacjenta w maksymalnie możliwym stopniu odzyska równowagę, zapewniającą zdrowie i poczucie komfortu.


Dolegliwości bólowe oraz ograniczenia ruchomości kręgosłupa czy stawów obwodowych mogą posiadać silną korelację z zaburzeniami wisceralnymi. Odruchy somato-wisceralne czy wiscero-somatyczne bardzo często prowokują szereg negatywnych następstw, co w konsekwencji utrudnia lub znacząco wydłuża proces terapii. Znajomość najważniejszych przynajmniej powiązań narządów wewnętrznych z elementami układu ruchu pozwala podnieść skuteczność pracy terapeuty. Warsztat poświęcony jest wyjaśnieniom zależności układ parietalny vs układ wisceralny. W części praktycznej zademonstrowane będą przykłady pracy na organach wewnętrznych w przypadku typowych dolegliwości ze strony kręgosłupa i tkanek okołokręgosłupowych.

Program szkolenia obejmuje:

1. J. P. Barral, A. Schopenchauer, W. i M. Kucher, F. Chapman - o narządach wewnętrznych
2. Szczególna rola jelit w funkcjonowaniu człowieka
3. Nerw błędny – w teorii i praktyce – klucz do terapii wielu zaburzeń
4. Narządy wewnętrzne a przejście potyliczno-szyjne
5. Kluczowe mięśnie dla powstawania zaburzeń wisceralnych :
- mięśnie pochyłe,
-mięśnie piersiowe,
-mięśnie biodrowo-lędźwiowe,
6. Kąty żylne a zaburzenia wisceralne
7. Splot Batsona
8. Odruch wiscero – somatyczny, przeniesiony ból trzewny
9. Testy ortopedyczne, neurologiczne, funkcjonalne i ich interpretacja
10. Współczesne postępowanie terapeutyczne dla potrzeb pracy z pacjentem z zaburzeniami wisceralnymi, zastosowanie technik:
- pośrednich,
- bezpośrednich,
-MET,
-manipulacj i mobilizacji
- normalizujacych
11. Przeciwwskazania względne i bezwzględne do terapii wisceralnej
12. Możliwości, cele oraz wskazania do pracy wisceralnej
13. Wątroba, żołądek i przełyk, dwunastnica, jelita, nerki, serce, płuca – przykładowe techniki stosowane w pracy z tymi organami


Co można leczyć za pomocą technik wisceralnych ?

przewlekłe i ostre bóle głowy i kręgosłupa
specyficzne problemy przewodu pokarmowego np. zespół jelita drażliwego, nerwice żołądka itp.
zespoły bólu rzutowanego
zespoły pseudokorzeniowe np. „nietypowe rwy kulszowe”
trudne i niespecyficzne bóle kręgosłupa
niektóre bóle stawów obwodowych np. bioder i kolan
zespoły cieśni i urazy kompresyjne nerwów
stany po urazach komunikacyjnych
nietrzymanie moczu i stolca
zaparcia
problemy obrzękowe i wysiękowe
wspomaganie leczenia chorób układu oddechowego np. astmy

Certyfikat: Po Kursie uczestnicy otrzymują dwujęzyczny certyfikat, zaświadczający o ukończeniu szkolenia i wymiarze jego godzin.

Instruktor
Marcin Szkolnicki,
osteopata i pomysłodawca autorskich szkoleń Systemowej Terapii Manualnej SYSTEMA®

Ukończył studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku fizjoterapia, absolwent 5-cio letniego podyplomowego cyklu kształcenia z zakresu Medycyny Osteopatycznej Akademii Osteopatii w Poznaniu. Współzałożyciel Akademii Osteopatii. Obecnie szef zespołu Systema Centrum Zdrowia oraz prezes Fundacji Na Fali Zdrowia. Uczestnik licznych szkoleń z dziedziny fizjoterapii, kongresów i MasterCourse’ów osteopatycznych.


Dodano: 2017-01-05 16:11:09