Kursy dla fizjoterapeutów - Targi - Konferencje – Fizjoterapiaonline.pl


Szkolenia

// wstecz

Kursy dla fizjoterapeutów


szkolenia

Szukaj: Kursy Targi Konferencje:

Zapraszamy fizjoterapeutów i nie tylko do przeglądania działu Szkolenia, znajdą tu Państwo nie tylko kursy dla fizjoterapeutów ale także konferencje, targi i inne wydarzenia związane z fizjoterapią. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami!
Dynamic Neuromuscular Stabilization wg Kolara

Warszawa - Anatomy Trains Structure and Function

Termin: od 2017-04-06 do 2017-04-09
Miasto: Warszawa
E-mail: biuro@rehakursy.pl
Strona www: www.rehakursy.pl/warszawa
Telefon: 507163953

Instruktor: Wojciech Cackowcki (certyfikowany nauczyciel Anatomy Trains®)

Godziny zajęć:
I dzień: 9-17
II dzień 9-17
III dzień 9-17
IV dzień 9-17
Miejsce szkolenia: Golden Floor, al. Jerozolimskie 123a, Warszawa
Ilość godzin dydaktycznych: 37

Dla kogo?

Anatomy Trains to szkolenie dla wszystkich zajmujących się pracą z ciałem: fizjoterapeutów, terapeutów manualnych, osteopatów, chiropraktyków, masażystów, nauczycieli różnych form ruchu np. joga, pilatesa, feldenkreisa, instruktorów ruchowych i trenerów oraz lekarzy zajmujących się leczeniem narządu ruchu.

I część - Anatomy Trains Structure:

Krótki kurs pozostawi długo trwające efekty w postaci pogłębienia precyzyjnej anatomii powięziowej, umiejętności rozpoznawania zaburzeń w systemie mięśniowo – powięziowym Twoich klientów oraz tworzenia skutecznych strategii terapeutycznych nakierowanych na rozwiązywanie tych problemów. Koncepcja Anatomy Trains wykracza poza mechanistyczne rozumienie ciała analizującego funkcję pojedynczych mięśni i stawów a prowadzi do całościowego zrozumienia żywego organizmu, który działa jak połączona struktura funkcjonalna. Taśmy anatomiczne tworzą rewolucyjną mapę połączeń powięziowo – mięśniowych, dzięki której analiza wzorców postawy i funkcji w ciele staje się znacznie skuteczniejsza i bliższa funkcjonalnemu charakterowi ludzkiego ciała.

Kurs ten pomoże rozwinąć umiejętności palpacyjne, wizualne i doda duży zasób skutecznych technik mięśniowo – powięziowych do wykorzystania w codziennej praktyce terapeutycznej.

Kurs składa się z części wykładowej przy użyciu prezentacji i materiałów audio – wizualnych, które pomogą na dobre zrozumienie omawianych zagadnień. Wykład poparty jest nagraniami z sekcji zwłok prowadzonych przez Toma oraz trójwymiarowymi animacjami pozwalającymi na lepsze zrozumienie funkcji poszczególnych struktur. Praktyczna część szkolenia obejmuje naukę wykonywania wizualnej analizy posturalnej (Body Reading) oraz naukę palpacji i wykonywania technik manipulacji mięśniowo – powięziowych.

Szkolenie pomoże Ci:

Rozpoznawać wzorce posturalne i ruchowe swoich klientów z większą efektywnością i w holistyczny sposób.
Tworzyć skuteczne strategie i poznać techniki terapeutyczne pomagające rozwiązywać dysfunkcje strukturalne, które mogą przyczyniać sie do powstawania dolegliwości zlokalizowanych w różnych miejscach ciała.
Pozwoli dokonywać znacznych zmian w strukturze ciała Twoich klientów przy pomocy prostych i skutecznych technik manualnych i ruchowych.

II część - Anatomy Trains Function:

Naucz się widzieć i wpływać na wzorce mięśniowo – powięziowe w ciele. Przez budowanie swoich umiejętności oceny posturalnej stworzonej przez Anatomy Trains nauczysz się interpretować wzorce ruchowe i posturalne swoich klientów. Wszyscy chcemy mieć trójwymiarową wizję ciała i to szkolenie jest pierwszym krokiem w kierunku wypracowania tych umiejętności.

Nauczymy Cię pracować z tkanką łączną na wiele sposobów, co pozwoli Ci ją mobilizować i wiedzieć kiedy to robić i dlaczego. Każda technika będzie prezentowana w kontekście strukturalnego i funkcjonalnego wpływu na ciało i ten unikalny format szkolenia przygotuje Cię do rozwoju tych umiejętności w kolejnych z cyklu szkoleń w KMI.
Nowa teoria będzie rzedstawiona w oparciu o syntezę pracy Roberta Schleipa dotyczącej tego jak możemy wpływać na powięź przez stymulację różnych mechanoreceptorów i wielu innych odkryć najważniejszych badaczy terapeutów i nauczycieli manipulacji powieziowych i funkcjonalnej anatomii.

Cele szkolenia:

Powtórzymy podstawowe taśmy anatomiczne w odniesieniu do oceny strukturalnej i wprowadzimy większą ilość oceny funkcjonalnej.
Rozbudujemy umiejętności i wiedzę z pierwszego szkolenia AT i rozwiniemy umiejętności powięziowego dotyku.
Nauczymy się użycia modelu DASIE w pracy z pacjentem
Wykonamy ocenę posturalną poszczególnych obszarów ciała przygotowująca do szkoleń FRSB
Wykonamy więcej analizy ruchowej dla pogłębienia wizji ślizgu warstw powięziowych oraz rolę mięśni „ekspresowych” i „lokalnych” w ciele.
Dodamy koncepcję „cylindrów” dla analizy posturalnej używając ją do oceny szczególnie tułowia.
Zyskamy większą swobodę w używaniu określeń Przechylenie, Przesunięcie, Rotacja i Zgięcie dla oceny relatywnych ruchów odbywających się pomiędzy poszczególnymi segmentami ciała lub specyficznymi strukturami kostnymi.
Poszerzymy swoje umiejętności oceny ułożenia ciała.
Połączymy globalną i lokalną tensegracjię – ekspresy vs lokalne – Taśmy Anatomiczne vs pojedyncze mięśnie i pomożemy zrozumieć potrzebę równoważenia lokalnego jak i globalnego postury ciała.
To szkolenie przygotuje do kolejnych szkoleń specjalistycznych FRSB poświęconych lokalnej pracy na wybranych obszarach ciała i przyjrzenia się lokalnym zależnościom z bliska.

Prowadzący: Wojciech Cackowski jest fizjoterapeutą, certyfikowanym terapeutą KMI oraz certyfikowanym nauczycielem Anatomy Trains. Metody Integracji Strukturalnej KMI uczył się u Toma Myersa, Jamesa Earlsa i wielu innych nauczycieli tej metody na świecie. Jego spojrzenie na anatomię człowieka oraz ruch opiera się o jego własne wieloletnie doświadczenia w pracy z pacjentami oraz pracy nad własnym ciałem, w którym zmagał się z dużą skoliozą. Poprzez swoją przemianę lepiej zrozumiał jak dokonywać zmian w strukturze osób, z którymi pracuje. W swojej pracy wykorzystuje ruch w szczególności oparty o praktykę jogi, osteopatyczne techniki wisceralne oraz powięziową pracę w wodzie i na stole terapeutycznym. Obecnie pracuje jako specjalista ds. medycznych grupy MPM Hotele SPA i tworzy medyczną część oferty w hotelu Villa Park Med. & SPA w Ciechocinku. Od czasu swej certyfikacji naucza metody KMI w Polsce, Europie i USA. Ciągle szkoli się i rozwija wiedzę z zakresu terapii manualnej, ruchowej i anatomii powięziowej. Jest zaangażowany w projekty badawcze mające na celu wyznaczenie nawych zasad biomechaniki i głębszego rozumienia licznych zależności poszczególnych struktur anatomicznych względem siebie w ruchu.

Anatomy Trains

Anatomy Trains jako mapa i KMI jako zbiór reguł i zasad postępowania, które wynikają z tej mapy, tworzą wspólnie system, który pomaga poprawić ludzką strukturę i ruch.
W rozważaniach na temat manipulacji manualnych, rehabilitacji i edukacji ruchowej mających poprawić sprawność przedstawiano mechanistyczny model ludzkiego funkcjonowania. Większość analiz zachodniej akademickiej tradycji polegała na rozróżnianiu w ciele najdrobniejszych jego składowych i badanie ich funkcji w relacji do całego ciała. Powstało mnóstwo publikacji i badań analizujących działanie i patologię tych wszystkich części jednak odwróciło to uwagę od spojrzenia na system całościowo w taki sposób w jaki natura żywa funkcjonuje. Ludzki ruch jest haotycznym wydarzeniem (w sensie mechanistycznym) i wymaga rozpatrywania go w sposób synergistyczny analizując ciało w szerszej perspektywie.

Podstawowym założeniem w nowym spojrzeniu jest to, że ludzkie ciało nie funkcjonuje w częściach. Koncepcje pojedynczych mięśni i oddzielonych organów zostały stworzone za pomocą noża. W żywym organizmie ten rozdział nie istnieje. Wszystko jest ze sobą połączone i razem tworzy funkcjonalną, żywą jednostkę. Takie rozróżnianie działania i funkcji poszczególnych mięśni obserwując relacje i ułożenie w ciele pomiędzy przyczepem początkowym a końcowym, również odwraca uwagę od tego jaki efekt może mieć skurcz danego mięśnia na otaczającą go powięź i sąsiadujące mięśnie, stawy, więzadła itd. Przykładowo mięsień Vastus lateralis (mięsień obszerny boczny – głowa czworogłowego), który opiera się od powięź biodrowo – piszczelową uda jest niezbędny dla stabilności i integralności stawu biodrowego i uda. To jednak również odwraca uwagę od tego jaki może on mieć wpływ poprzez podłużne siły ciągnące poza przyczep tego mięśnia.

Anatomy Trains jest mapą podłużnych połączeń w sieci powięziowej ciała. Założenie jest proste – podążać za ciągłością mięśnia i powięzi w poszukiwaniu linii napięcia, które przedłużają pojedynczy mięsień biegnąc poprzez poszczególne segmenty ciała. Te podłużne linie dają nam obraz tego jak stabilność warunkuje właściwą funkcję i jak jej zaburzenie może prowadzić do dysfunkcji. Z tą wiedzą możemy “rozplątać” te dysfunkcyjne wzorce poprzez eliminowanie ich przyczyn i rozwiązać problem. Przykładowo ból dolnego odcinka kręgosłupa może pochodzić z opuszczonego łuku stopy. Tego typu podejście nie neguje wszystkiego co w ostatnich stuleciach nauka osiągnęła w dziedzinie mechanistycznej analizy ciała, daje jednak nowe dynamiczne spojrzenie przestrzenne na to czego się wcześniej nauczyliśmy. Sieć powięziowa rozwija się jako trójwymiarowa pajęczyna podczas drugiego tygodnia rozwoju embrionalnego. Mięśnie, kości i organy rozwijają się w tej sieci kształtując ją i będąc przez nią kształtowane. Ta sieć się zwija rozciąga i ulega ciągłym przemianom podczas rozwoju embrionalnego.

Sieć powięziowa może być rozcięta przez skalpel, wysuszona przez wiek, skrócona przez uraz lub stać się mniej funkcjonalna poprzez niewłaściwe używanie i odżywianie organizmu. Jednak zawsze pozostaje jedną nierozerwalną siecią.

Anatomy Trains zostały unaocznione przez prostą zmianę orientacji skalpela podczas wykonywania sekcji zwłok. Oddzielając od siebie poszczególne warstwy ciała uwidaczniają się połączenia mięśniowo – powięziowe tworzące błoniaste mosty pomiędzy mięśniami tworząc długie struktury przypominające ciąg połączonych ze sobą parówek lub kiełbas. Podążając za tymi liniami napięcia pracujemy systemem 12 meridianów (nie chińskich meridianów a powięziowo – mięśniowych), które przekazują ruch, stabilizację, przeciążenie i ograniczenie z jednego segmentu ciała na inny często odległy segment dając objawy w tym miejscu. Te podłużne taśmy oplatają ciało z przodu, z tyłu z boków, w układach heliktycznych, diagonalnych oraz biegną przez środek, wnętrze (“core”) naszego ciała otaczając narządy wewnętrzne.

KMI to system manipulacji powięziowych, który został zbudowany na powyższej koncepcji. Kiedy relacje pomiędzy taśmami zostaną zrozumiane, można zbadać i ocenić ich funkcjonowanie oraz poprzez użycie reguł KMI przywrócić balans i łatwość funkcjonowania na przebiegu tych taśm. Serie sesji KMI mają za zadanie “otworzyć” powierzchowne mięśnie, “obudzić” mięśnie głębokie a następnie przywrócić właściwą relację pomiędzy funkcjonowaniem obu tych warstw.

Anatomy Trains stanowi niesamowity krok na przód w pokazywaniu relacji pomiędzy stabilizacją i ruchem w unikalnym ludzkim wzorcu z bardzo małą powierzchnią podstawy i wysoko zawieszonym środkiem ciężkości. Reguły KMI to umiejętność wykorzystania mapy anatomy trains do całościowej systemowej terapii.


Dodano: 2017-02-10 15:35:36